Powiatowy Urząd Pracy w Lesku, informuje, że w związku z powstałymi oszczędnościami  w kwocie 24 180,00 zł  z dniem 01. 08. 2017 r. wznawia nabór wniosków na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wnioski będą przyjmowane w terminie od 01.08.2017 r. do 04.08.2017 r. 
Powstałe oszczędności dotyczą limitu środków przyznanych na realizację zadań w ramach Priorytetów:

Priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2017:
 
Priorytet 1) wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna;
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu pierwszego pracodawca powinien posiadać przypisany dla przeważającego rodzaju prowadzonej przez siebie działalności kod PKD w przypadku:
- sektora przetwórstwa przemysłowego (sekcja C w nomenklaturze PKD) zaczynające się od następujących liczb: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33.
Uwaga: PKD 33.1 – czyli przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem generalnych przeglądów i napraw środków transportu, z wyłączeniem pojazdów samochodowych nie kwalifikują się do korzystania ze środków KFS w ramach powyższego priorytetu z kodem dla przeważającego rodzaju działalności.
- sektora transportu i gospodarki magazynowej (sekcja H w nomenklaturze PKD) zaczynające się od następujących liczb: 49, 50, 51, 52, 53.
- sektor opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (sekcja Q w nomenklaturze PKD) zaczynające się od następujących liczb: 86, 87, 88.
 
Priorytet 2) wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych
w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Lesku podstawę identyfikacji zawodów deficytowych stanowią: barometr zawodów 2017 rok powiat leski i województwo podkarpackie.
 
Wykaz zawodów deficytowych:
 
Priorytet 3) wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub
o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

 
Zgodnie z § 6 ust. 5 rozporządzenia Ministra, Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 639 z późn. zm.) przy rozpatrywaniu wniosku PUP uwzględnia:
 
1) zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust.2 k i 2 m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 645, z późn. zm.).
 
Starosta na wniosek pracodawcy może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów, kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, na które składają się:
a) kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
b) egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
c) badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
 
Kwota na sfinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS dla mikroprzedsiębiorstw wynosi 100% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
 
Kwota na sfinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 80% nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika tych kosztów, pozostałe 20% kosztów pokrywa pracodawca w ramach własnego funduszu szkoleniowego.
 
Zgodnie z Priorytetami wydatkowania środków KFS określonymi przez  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej środki KFS w 2017 roku przeznaczane będą przede wszystkim  na wsparcie zawodowe kształcenia ustawicznego tj. pozostającego w  bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, mającego na celu uzyskanie lub uaktualnienie kompetencji do celów zawodowych. Oznacza to, że pracodawca musi wykazać, że podnoszone kwalifikacje zawodowe wymagane są w  wykonywanym zawodzie, na stanowisku pracy (wynikające np.  z zakresu obowiązków, regulaminu bądź z przepisów).  Za szkolenia zawodowe nie uznaje się tak zwanych „szkoleń miękkich" tzn. psychospołecznych, interpersonalnych, m. in. szkolenie związanych z pracą w zespole, umiejętność radzenia sobie ze stresem, asertywność, motywowanie, pozyskiwanie i obsługa klienta: negocjacje w   zakupach, sprzedaży, biznesie: rozwój osobisty; automotywacja, szkolenia menadżerskie; szkolenia z  zakresu zarządzania; coaching itp.).
 
Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać osobiście w siedzibie Urzędu pokój Nr 213 w godzinach od 8.00 do 14.00. W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski pracodawców którzy nigdy nie korzystali z formy wsparcia jaką jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
W przypadku gdy wniosek będzie sporządzony nieprawidłowo, pracodawcy zostanie wyznaczony termin – nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni – na jego poprawienie.
W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia o czym pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.

Szczegółowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać na naszej stronie internetowej http://lesko.praca.gov.pl/ oraz w siedzibie Urzędu w pokoju 213 lub pod numerem telefonu: 13 4616045.
Załączniki
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf (pdf, 78 KB)
Formularz oferty i program relizatora usługi kształcenia (pdf, 213 KB)
Ocena wniosku o sfinansowanie kosztów z KFS (pdf, 30 KB)