Aktualności

WZNOWIENIE PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

Powiatowy Urząd Pracy w Lesku ogłasza nabór wniosków pracodawców o  przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

  Wnioski przyjmowane będą w terminie od 22.07.2025 r do 22.07.2025 r

w godzinach od 8:00 do 14:00.

 Kwota jaką dysponuje Powiatowy Urząd Pracy wynosi  18 198, 00 złotych i pochodzi
z oszczędności jakie wynikły po rozpatrzeniu wniosków i podpisaniu umów.


Wnioski złożone w innym terminie niż określony w niniejszym komunikacie nie będą podlegać rozpatrzeniu.

 

Zasady i możliwości finansowania działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Funduszu Pracy - Krajowego Funduszu Szkoleniowego dostępne są na stronie internetowej Urzędu. Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia wraz z załącznikami umieszczony jest w zakładce dla pracodawców i przedsiębiorców-dokumenty do pobrania.

 

Informujemy, iż środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone będą na następujące priorytety:

 

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.  
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.  
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi ,które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024r.  
  4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi , rozwoju dialogu społecznego ,partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.  
  5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywne psychologii ,dobrostanu psychicznego, oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.  
  6. Wsparcie cudzoziemców , w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.  
  7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.  
  8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.  
  10. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji z związku z wprowadzeniem elastycznego czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia lub rozpowszechnianie w firmach work-life balance.

W sytuacji gdy zainteresowanie pracodawców skorzystaniem ze środków KFS przekroczy limit wydatków przyznany na powiat: 

  1. będą finansowane wyłącznie kursy i studia podyplomowe (nie będą finansowane, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie lub psychologiczne, ubezpieczenie NNW, określanie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego), 
  2. w pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski złożone kompletne.

UWAGA!!! Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów

Dodatkowe informacje:

  1. Rozpatrywaniu podlegać będą wnioski wraz z załącznikami, które wpłyną do Powiatowego Urzędu Pracy w Lesku we wskazanym w naborze terminie. 
  2. Za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu do Urzędu. Wnioski złożone poza terminem wskazanym w naborze nie będą podlegały rozpatrzeniu. 
  3. Przewidywany termin rozpatrzenia wniosków: 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. 
  4. W przypadku, gdy wniosek dotyczy kształcenia ustawicznego kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej, wniosek powinien również podpisać odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa wykonujący czynności z zakresu prawa pracy wobec kierownika jednostki organizacyjnej. 
  5. W ramach KFS nie są finansowane koszty dojazdów, wyżywienia i zakwaterowania. 
  6. Nie będą uwzględniane wnioski pracodawców, którzy w ramach KFS sami zamierzają szkolić swoich pracowników. 
  7. Ze środków KFS nie będą finansowane szkolenia, których przeprowadzenie należy do obowiązków pracodawcy na podstawie odrębnych przepisów np. BHP. Pracodawca dokonuje wyboru instytucji, która zapewni należyte wykonanie usługi kształcenia ustawicznego za cenę która nie będzie przekraczała cen rynkowych.
  8. Umowa z pracodawcą może zostać zawarta tylko na działania na rzecz kształcenia ustawicznego, które jeszcze się nie rozpoczęły.
  9. Nie będą finansowane ze środków KFS działania z zakresu kształcenia ustawicznego realizowane przez usługodawcę, z którym pracodawca jest powiązany osobowo lub kapitałowo.
  10. Kontrola działań z zakresu Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostanie przeprowadzona na podstawie  art. 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. z 2025 r. poz. 620) przy zastosowaniu zapisu art. 360 ust. 2 tejże ustawy. 

Zgodnie z § 6 ust. 5 rozporządzenia Ministra, Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t. j. Dz. U. z 2018  r. poz. 117) przy rozpatrywaniu wniosku PUP uwzględnia:

  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust.2 k i 2 m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zgodnie z art. 69 b ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie:

  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców (tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób), nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Informacje o publikacji dokumentu